Connemarachampionit

Connemara näyttelychampionit vuodesta 1978

 

2017 Kansallinen Poninäyttely, Ypäjä
tuomari: Mrs Susan Hellum (NOR)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Odysseus Melody 36 IC
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Ohana Illusion
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3: Ohana Just Joy
Reserve nuori: Wii Knight of Dust
Rodun paras tamma: Streamside Beverley 223 C

 

2016 Connemaranäyttely, Hyvinkää
tuomari: Mr Joe Burke (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Goldrock Laddie 33 C
Reserve Champion ori, Reserve Supreme Champion: Rockfield Scarface 14 C
Champion tamma: Hagelunds Önskedröm
Champion veteraani, Reserve Champion tamma: Misty Dawn
Champion nuori: Ohana Highest Hope
Reserve Champion nuori: Eadrom Rose Aislinn
Champion ruuna: Woolpacks Thunderstruck
Ridden Champion: Dale Mountain Mist 17 C

2016 Kansallinen Poninäyttely, Vermo
tuomari: Mrs Rachel Bown (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Vanity Padraigh 21 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Eadrom Rose Aislinn
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 3: Streamside So Dear 275 C
Reserve nuori: Rockfield Euphoria
Rodun paras varsa: Ohana Illusion
Rodun paras veteraani: Mindy Marcell 195 C
Rodun paras ruuna: Springhill Comet

2015 Kansallinen Poninäyttely, Vermo
tuomari: Mrs Madeleine Beckman (SWE)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1: Symphatil Irish Queen 209 C
Rodun paras ruuna, Vuoden Voittaja 2: Springhill Comet
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 3: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras nuori: Ohana Gandalf Grey
Reserve nuori: Bluewilds Daireann
Rodun paras varsa: Ohana Highest Hope
Rodun paras veteraani: Aramara Eliza 160 C

2014 Connemaranäyttely, Hyvinkää
tuomari: Niamh Melody, (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Vanity Padraigh 21 C
Champion tamma, Reserve Supreme Champion: Sparrow Melody 242 C
Champion nuori: Symphatil Quality
Champion varsa: Rockfield Euphoria
Champion ruuna: Rockfield Wizard 18 C
Ridden Champion: Dale Mountain Mist 17 C

 

2014 Kansallinen poninäyttely, Vermo
tuomari: Nicola Dibden (FRA/GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 2: Spring’s Aoife 261 C
Rodun paras veteraani, Vuoden Voittaja 3: Golddigger Laddie 9 C
Rodun paras varsa: Reckless Liana
Rodun paras nuori: Ohana Frederico
Reserve nuori: Rockfield Nightingale
Rodun paras ruuna: Woolpacks Thunderstruck

2013 Kansallinen poninäyttely, Vermo
tuomari: Mrs Fiona Cameron (GB)
Rodun paras tamma, Rodun Paras Veteraani, Vuoden Voittaja 1, Näyttelyn Paras Veteraani, Best In Show: Rockfield Scaramé 152 C
Rodun paras ruuna, Vuoden Voittaja 2: Rockfield Wizard 18 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 3: Ruutanan Casper
Rodun paras ori: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras varsa: Slante Galante
Reserve Nuori: Hagelunds Önskedröm

 

2012 Connemaranäyttely, Hyvinkää
Tuomari: Mr John Noel Mullen (IRE)
Champion tamma, Supreme Champion: Aramara Eliza 160 C
Champion nuori, Reserve Champion: Rockfield Eternity
Champion varsa: Bluewilds Daireann
Champion ori: Dale Mountain Mist 17 C
Champion ruuna: Rockfield Wizard 18 C
Ridden Champion: Dale Mountain Mist 17 C

 

2012 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mr. Michael Saunders (GB)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1, Best In Show: Coneridge Kathleen 226 C-E
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 2, näyttelyn paras varsa: Bluewilds Daireann
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 3: Cleos Fay Fenella
Rodun paras ori: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras veteraani: Winter’s Carnival 215 C
Rodun paras ruuna: Beachtree’s Actros

 

2011 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Jackie Webb (GB)
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 1, näyttelyn paras Suomessa syntynyt nuori: Doyher Ruby Rose
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 2: Rockfield Scarface 14 C
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 3: Vanity Fairy Siobhan 230 C
Rodun paras varsa: Symphatil Quality
Rodun paras veteraani: Winter’s Carnival 215 C
Rodun paras ruuna: Rockfield Wizard

 

2010 Connemaranäyttely, Tampere
Tuomari: Mr. Malachy Gorham (IRE)
Champion tamma, Supreme Champion: Woolpacks Sweetie Pie 212 IC
Champion nuori, Reserve Champion: Caragh Grian
Champion varsa: Zitherbay Daigh O’Hara
Champion ori: Vanity Padraigh 21 C
Champion veteraani: Irish Dream 185 IC
Champion ruuna: Ohana Andromera

 

2010 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mr. Malcolm Fry (GB)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1: Coneridge Kathleen 226 C-E
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Fieldhill Bene Bettina
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3: Rockfield Eternity
Rodun paras veteraani: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras ruuna: Ohana Andromera

 

2009 Connemaranäyttely, Pernaja
Tuomari: Mr. Tom MacLochlainn (IRE)
Champion tamma, Supreme Champion: Hagens Ulina 197 C-E
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni, Reserve Champion: Caragh Gaoithe
Champion veteraani: Cluain Amfora 142 C
Champion varsa: Clunys Beatris Beara
Champion ori: Dale Mountain Mist 17 C
Champion ruuna: Uncle Broderick
Ridden Champion: Uncle Broderick – Anni Roivas

2009 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Sheila Clark (GB)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1, Best In Show III: Downhill Dedrop 122 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras ruuna, Vuoden Voittaja 3: Ohana Andromera
Rodun paras varsa: Marshland Prince

 

 

2008 Connemaranäyttely, Pernaja
Tuomari: Mrs. Elizabeth Petch (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Rockfield Scarface 14 C
Champion nuori, Reserve Champion: Caragh Emer
Champion tamma: Cluain Caoihfionn 187 C
Champion ruuna: Twilight Gust
Champion veteraani: Aramara Eliza 160 C
Champion varsa: Rockfield Arctic Glow
Ridden Champion: Cluain Caoilfhionn 187 C – Jenni Hauhia

 

2008 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Gill Wrigth (GB)
Rodun paras tamma, rodun paras veteraani, Vuoden Voittaja 1: Aramara Eliza 160 C
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 2: Symphatil Hazy Becks 12 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 3: Halle Lafferty 25 C
Rodun paras varsa: Rockfield Arctic Glow

 

2007 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Margaret Furness (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Innellan Kestrel 15 IC
Rodun paras nuori, näyttelyn paras Suomessa syntynyt nuori, Vuoden Voittaja 2: Spring’s Aiofe
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3: Caragh Ernine
Rodun paras tamma: Tempelisa Lady Calista 194 C
Rodun paras veteraani: Caragh Elaine Aisling
Rodun paras ruuna: Coneridge O’Connor

2006 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Elisabeth Ljungstorp (SWE)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1: Maplehill Cliona
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 2: Rockfield Scarface 14 C
Rodun paras veteraani, Vuoden Voittaja 3: Kate 128 IC
Rodun paras nuori: Doyher Bay Boy 22 C
Rodun paras varsa: Maplehill Eoin Elliot

2005 Connemaranäyttely, Jämsä
Tuomari: Mr. Padraig Hynes (IRE)
Champion veteraani, Champion tamma, Supreme Champion: Kate 128 IC
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni, Reserve Champion: Caragh Enya 206 C-E
Champion ori: Rockfield Scarface 14 C
Champion ruuna: Hagens Saffran
Champion varsa: Aramara Ona O’Hara 231 C

2005 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Barbara Stiles (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Golddigger Laddie 9 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Doyher Dragonfly
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 3: Aramara Eliza 160 C
Rodun paras veteraani: Ametist 76 C
Rodun paras varsa: Doyher Bay Boy 22 C

2004 Connemaranäyttely, Hyvinkää
Tuomari: Mr. Henry O’Toole (IRE)
Champion tamma, paras Suomessa syntynyt poni, Supreme Champion: Caragh Caithleen 171 C
Champion ori, Reserve Champion: Symphatil Hazy Becks 12 C
Champion nuori: Symphatil Irish Mist 204 C
Champion ruuna: Ponnyjoy Hectory
Champion varsa: Fieldhill Belinda Blue 200 C
Champion veteraani: Kate 128 IC

2004 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Jackie Webb (GB)
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 1: Maplehill Blaithín 192 C
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 2: Rockfield Scaramé 152 C
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3: Coneridge Kathleen 226 C-E
Rodun paras veteraani: Kate 128 IC
Rodun paras ori: Golddigger Laddie 9 C

2003 Connemaranäyttely, Kouvola
Tuomari: Mr. Jimmy Canavan (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Innellan Kestrel 15 IC
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni: Eternal Amity 218 C
Champion varsa: Symphatil Irish Mist 204 C
Champion tamma, Champion veteraani: Kate 128 IC
Champion ruuna: Shanachie
Ridden Champion: Hagelunds Joyride 134 C – Sanna Ollikka

2003 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Blanche Miller (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Golddigger Laddie 9 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Eternal Amity 218 C
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 3: Coneridge Caitriona 172 C
Rodun paras veteraani: Brolötens Shalimar 166 IC
Rodun paras varsa: Streamside Longlegs

2002 Connemaranäyttely, Hattula
Tuomari: Mrs. Nicola Musgrave (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Ard Ri Cunga 11 IC
Champion nuori, Reserve Champion: Marshland Gipsy Queen
Champion tamma, Champion veteraani: Kate 128 IC
Champion ruuna: Shanachie
Champion varsa: Coneridge O’Connor
Paras Suomessa syntynyt poni: Coneridge Sunbeam 153 C
Ridden Champion: Grange Sunset Surf 141 IC – Cecilia Rosenlew

2002 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Barbara Stiles (GB)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1, Best In Show: Caragh Elaine Aisling 125 C
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 2: Downhill Delight
Rodun paras veteraani, Vuoden Voittaja 3: Kate 128 IC
Rodun paras ori: Rockfield McBurney 13 C
Rodun paras varsa: Coneridge O’Connor

2001 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Sarah Miller (IRE)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Symphatil Hazy Becks 12 C
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 2: Coneridge Sunbean 153 C
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3, näyttelyn paras varsa: Maplehill Blaithín 192 C

2000 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Gillian Lowth (GB) Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Ard Ri Cunga 11 IC
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 2: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras varsa, Vuoden Voittaja 3: Cluain Caoilhfionn 187 C
Rodun paras nuori: Marshland Peat Boy
Rodun paras veteraani: Bianca III 25 C

1999 Rotunäyttely, Hattula
Tuomari: Mrs. Elizabeth Petch (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Ard Ri Cunga 11 IC
Champion nuori: Downhill Dragonfly 156 C
Champion tamma: Downhill Dewdrop 122 C
Champion varsa: Downhill Delight
Champion ruuna: Myrens Wilgot
Champion veteraani: Gaelic Silver Mist 107 C

1999 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Jackie Webb (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1, Best In Show II: Ard Ri Cunga 11 IC
Rodun paras veteraani, rodun paras tamma, näyttelyn paras veteraani, Vuoden Voittaja 2, Best In Show III: Gaelic Silver Mist 107 C
Rodun paras nuori, näyttelyn paras Suomessa syntynyt nuori, Vuoden Voittaja 3: Tempelisa Hazy Cadet
Rodun paras varsa: Caragh Caithleen 171 C

1998 Connemaranäyttely, Hattula
Tuomari: Lady Maria Levinge (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Ard Ri Cunga 11 IC
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni: Symphatil Hazy Becks 12 C
Champion tamma: Hagens Olivia 157 IC
Champion ruuna: Brunskaer Mars 7 C
Champion veteraani: Bianca III 25 C

1998 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mrs. Susan Shaw (GB)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1, Best In Show II: Ard Ri Cunga 11 IC
Rodun paras nuori, näyttelyn paras Suomessa syntynyt nuori, Best In Show III: Rockfield Scaramé 152 C
Rodun paras tamma, rodun paras veteraan:, Ametist 76 C
Rodun paras varsa: Rockfield McBurney 13 C

1997 Kansallinen poninäyttely, Vermo
Tuomari: Mr. J.J. Gorham (IRE)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras varsa, näyttelyn paras varsa: Coneridge Caitriona 172 C
Rodun paras veteraani, näyttelyn paras veteraani: Gigi Egely 87 C
Rodun paras ori: Golddigger Laddie 9 C
Rodun paras nuori: Tempelisa Hazy Cadet

1996 Kansallinen poninäyttely, Kouvola
Tuomari: Mrs. Margaret Furness (GB)
Rodun paras tamma, Vuoden Voittaja 1: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras veteraani, näyttelyn paras veteraani: Gigi Egely 87 C
Rodun paras varsa, näyttelyn paras varsa: Downhill Dragonfly 156 C
Rodun paras nuori: Golddigger Laddie 9 C

1995 Connemaranäyttely, Kouvola
Tuomari: Mr. Jimmy Canavan (IRE)
Champion ori, Supreme Champion: Frederiksminde Hazy Marvel 8 C
Champion nuori, Reserve Champion: Tempelisa Charlotte
Champion tamma: Öxenholm Primadonna 109 C
Champion varsa: Cluain Ambrosia
Champion veteraani: Ashfield Floating Sparrow 108 C
Champion ruuna: Aramara Barrabuaidh

1995 Kansallinen poninäyttely, Orimattila
Tuomari: Nina Gustafson (SWE)
Rodun paras ori, Vuoden Voittaja 1: Frederiksminde Hazy Marvel 8 C
Rodun paras veteraani, näyttelyn paras veteraani: Gigi Egely 87 C
Rodun paras nuori: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras tamma: Ametist 76 C
Rodun paras varsa: Rockfield Scaramé 152 C

1994 Connemaranäyttely, Kouvola
Tuomari: Mr. Robert Bolger (IRE)
Champion tamma, Champion veteraani, Supreme Champion: Jolly 69 C
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni, Reserve Champion: Caragh Ethlinn Athract 158 C
Champion varsa: Tom O’Malley
Champion ruuna: Aramara Barrabuaidh

1994 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Mrs. Gillian Lowth (GB)
Rodun paras nuori, Vuoden Voittaja 1: Downhill Dewdrop 122C
Rodun paras tamma: Caragh Eager Eileen 120 C
Rodun paras varsa: Tempelisa Charlotte

1993 Connemaranäyttely, Jämsä
Tuomari: Lady Maria Levinge (IRE)
Champion tamma, Supreme Champion: Ashfield Floating Sparrow 108 C
Champion varsa: Golddigger Laddie 9 C
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni, Reserve Champion: Downhill Dewdrop 122 C
(Champion ruuna: Aramara Barrabuaidh, ei vielä palkittu erikseen)
(Champion veteraani: Gigi Egely 87 C, ei vielä palkittu erikseen)

1993 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Mrs. Barbara Stiles (GB)
Rodun paras nuori, paras Connemara: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras tamma: Ametist 76C
Rodun paras varsa, näyttelyn paras varsa: Golddigger Laddie 9 C

1992 Kansallinen poninäyttely, Kouvola
Tuomari: Miss Pat Lyne (GB)
Rodun paras nuori, paras Connemara, paras Suomessa syntynyt poni: Hagelunds Indiana 145 C
Rodun paras varsa, näyttelyn paras varsa: Downhill Dewdrop 122 C
Rodun paras ori: Kåsta Scaramouche 2 C
Rodun paras tamma: Ametist 76 C

1991 Connemaranäyttely, Jämsä
Tuomari: Mr. James Jones (IRE)
Champion nuori, Supreme Champion: Brunskaer Marquerite 130 C-E
Champion tamma: Hagens Glory
Champion varsa: Armara Flying Lass
Champion ori: Ardnasillagh O’Flaherty 5 C

1991 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Mrs. Taylor (GB)
Rodun paras tamma, paras Connemara, näyttelyn paras tamma, BIS II: Caragh Eager Eileen 120 C
Rodun paras nuori: Caragh Cailin Scarlett
Rodun paras varsa: Downfill Donovan

1990 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Mr. Higgins (GB)
Rodun paras tamma, paras Connemara, BIS II: Jolly 69 C
Rodun paras nuori: Hagelunds Gwenlynn
Rodun paras ori: Kåsta Scaramouche 2 C

1989 Connemaranäyttely, Jämsä
Tuomari: Mrs. Elizabeth Petch (IRE)
Champion tamma, Supreme Champion: Gigi Egely 87 C
Champion ori: Kåsta Scaramouche 2 C
Champion nuori, paras Suomessa syntynyt poni: Aramara Connanchan

1989 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: J.T. Boss (NLD)
Rodun paras tamma, paras Connemara: Ametist 76 C
Rodun paras nuori: Prince of Fahy
Rodun paras ori: Kåsta Scaramouche 2 C
Rodun paras varsa: Downhill Diane 116 C

1988 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Håkan Ström (SWE)
Rodun paras tamma, paras Connemara, BIS II: Ametist 76 C
Rodun paras ori: Ardnasillagh O’Flaherty 5 C
Rodun paras nuori: Prince of Fahy
Rodun paras varsa: Sign of Adonis

1987 Kansallinen poninäyttely, Littoinen
Tuomari: Mrs. Dionis Macnair (GB)
Rodun paras nuori, paras Connemara: Caragh Eager Eileen 120 C
Rodun paras tamma: Espe Etta 9 C
Rodun paras ori: Millfields Ensign 3 C

1986 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Madeleine Bergius & Morgan Jonsson (SWE)
Rodun paras nuori: Kåsta Evita
Rodun paras tamma: Hagens Devina 67 C
Rodun paras varsa: Aramara Banshee Bell

1985 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Madeleine Bergius (SWE)
Rodun paras ori, paras Connemara: Millfields Ensign 3 C
Rodun paras tamma: Dun-na-Mara Primrose 16 C
Rodun paras nuori: Caragh Eddie Macken
Rodun paras varsa: V.V. Huck Finn
Paras Suomessa syntynyt poni: Espe Etta 9C

1984 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Mr. D.W.H. Dick (GB)
Rodun paras tamma, paras Connemara, Paras Suomessa syntynyt poni, BIS III: Espe Etta 9 C
Rodun paras ori: Millfields Ensign 3 C

1983 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Anna Aaby (DK)
Rodun paras tamma, paras Connemara, Best In Show: Espe Etta 9 C
Rodun paras ori: Millfields Ensign 3 C

1982 Kansallinen poninäyttely
, Ypäjä
Tuomari: Anna Aaby (DK)
Rodun paras poni: Kåsta Scaramouche 2 C

1981 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Sven Skogsrtöm & Roland Fransson (SWE)
ei connemarachampioneita

1980 Kansallinen poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Olle Kajander (SWE)
ei connemarachampioneita

1979 Kansallinen poninäyttely, Hämeenlinna
Tuomari: Sven Skogström & Roland Fransson (SWE)
Näyttelyn paras ori : Cocum Tiger Moth 1 C

1978 poninäyttely, Ypäjä
Tuomari: Herman Frieländer (SWE)
ei connemarachampioneita

Kuvat 1982-1989 Kansallisen poninäyttelyn juhlajulkaisusta (2007)