Kiertopalkinnot

Kiertopalkinnot

Leppa Joy Cup
parhaalle veteraanille, lahjoittanut Outi Talvi 1992, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
1992 Hummelbro Ballerina 73 C
1993 Gigi Egely 87 C
1994 Jolly 69 C
1995 Ashfield Floating Sparrow 102 IC
1996 Gigi Egely 87 C
1997 Gigi Egely 87 C
1998 Bianca III 25 C
1999 Gaelic Silver Mist 107 C
2000 Bianca III 25 C
2002 Kate 128 IC
2003 Kate 128 IC
2004 Kate 128 IC
2005 Kate 128 IC
2006 Kate 128 IC
2008 Aramara Eliza 160 C
2009 Cluain Amfora 142 C
2010 Irish Dream 185 IC
2011 Winter’s Carnival 215 C
2012 Aramara Eliza 160 C
2013 Rockfield Scaramé 152 C
2014 Rockfield Scarame’ 152 C
2015 Aramara Eliza 160 C
2016 Misty Dawn
2017 –

Espe Etta -palkinto
parhaalle 1-vuotiaalle tammavarsalle, lahjoittanut Tuula Pyöriä 1993, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
1993 Downhill Dewdrop 122 C
1994 Caragh Ethlinn Athract 158 C
1995 Tempelisa Charlotte
1996 Rockfield Scaramé 152 C
1997 Mindy Marcell 195 C
1998 Coneridge Caitriona 172 C
2000 Caragh Caithleen 171 C
2001 Marshland Gipsy Queen
2002 Marshland Sunrise 217 C
2003 Eternal Amity 218 C
2004 Symphatil Irish Mist 204 C
2005 Fieldhill Belinda Blue 200 C
2006 Rockfield Honesty 219 C
2008 Caragh Emer
2009 Cleos Elen Eurielle
2010 Caragh Grian
2011 Cleos Fay Fenella
2012 Wii Icy Sherrydrop
2013 Rockfield Nightingale
2014 Symphatil Silhuet
2015 Rockfield Euphoria
2016 Ohana Highest Hope
2017 Ohana Illusion

Hagens Egina -palkinto
parhaalle varsalle, lahjoittanut Jaana Malin 1999, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä, jaettu v. 2011 asti
1999 Downhill Delight
2000 Cluain Caoilhfionn 187 C
2001 Maplehill Blaithín 192 C
2002 Coneridge O’Connor
2003 Symphatil Irish Mist 204 C
2004 Fieldhill Belinda Blue 200 C
2005 Aramara Ona O’Hara 231 C
2006 Maplehill Eoin Elliot
2008 Rockfield Arctic Glow
2009 Clunys Beatris Beara
2010 Zitherbay Daigh O’Hara
2011 Symphatil Quality

Ardnasillagh O’Flaherty Cup

1-2 -vuotiaalle orivarsalle, lahjoittanut Jaana Lallo 1993, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
1993 Caragh Eachann Celtchair
1994 Golddigger Laddie 9 C
1995 Golddigger Laddie 9 C
1997 Tempelisa Hazy Cadet
1998 Symphatil Hazy Becks 12 C
1999 Rockfield McBurney 13 C
2001 Rockfield Scarface 14 C
2004 Eternal Flake 19 C
2005 Cleos Antonius 16 C
2006 Doyher Bay Boy 22 C
2009 Caragh Gaoithe
2010 Symphatil O’Malley
2011 Goldrock Laddie
2012 Tempelisa Little Prince
2013 Ohana Frederico
2014 Ohana Gandalf Grey
2015 Hagelunds Clancy
2016 –
2017 Wii Knight Of Dust

Barra’s Prize
Parhaalle ruunalle – ei orille, lahjoittanut Jenni Juvén 2001, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
2001 Tempelisa Hazy Cadet
2002 Shanachie
2003 Shanachie
2004 Ponnyjoy Hectory
2005 Hagens Saffran
2008 Twilight Gust
2009 Uncle Broderick
2010 Ohana Andromera
2011 Rockfield Wizard 18 C
2012 Rockfield Wizard 18 C
2013 Rockfield Wizard 18 C
2014 Rockfield Wizard 18 C
2015 Springfield Comet
2016 Woolpacks Thunderstruck
2017 –

Downhill Cup
Parhaalle Suomessa syntyneelle ponille, lahjoittanut Sari Alhainen 1994, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
1994 Caragh Ethlinn Athracht 158 C
1995 Tempelisa Charlotte
1996 Downhill Dewdrop 122 C
1997 Downhill Dewdrop 122 C
1998 Symphatil Hazy Becks 12 C
1999 Downhill Dewdrop 122 C
2000 Downhill Dewdrop 122 C
2001 Symphatil Hazy Becks 12 C
2002 Coneridge Sunbeam 153 C
2003 Eternal Amity 218 C
2004 Caragh Caithleen 171 C
2005 Caragh Enya 206 C-E
2006 Maplehill Cliona
2008 Rockfield Scarface 14 C
2009 Caragh Gaoithe
2010 Caragh Grian
2011 Doyher Ruby Rose
2012 Aramara Eliza 160 C
2013 Rockfield Scaramé 152 C
2014 Vanity Padraigh 21 C
2015 Symphatil Irish Queen 209 C
2016 Goldrock Laddie 33 C
2017 Ohana Illusion

Jollyn Malja
Parhaalle tammalle, lahjoittanut Kirsi Kallio 1998, jaetaan ensisijaisesti rotunäyttelyssä
1998 Hagens Olivia 157 IC
1999 Downhill Dewdrop 122 C
2000 Downhill Dewdrop 122 C
2001 Coneridge Sunbeam 153 C
2002 Kate 128 IC
2003 Kate 128 IC
2004 Caragh Caithleen 171 C
2005 Kate 128 IC
2006 Maplehill Cliona
2008 Cluain Caoilhfionn 187 C
2009 Hagens Ulina 197 IC-E
2010 Woolpacks Sweetie Pie 212 IC
2011 Vanity Fairy Siobhan 230 C
2012 Aramara Eliza 160 C
2013 Rockfield Scaramé 152 C
2014 Sparrow Melody 242 C
2015 Symphatil Irish Queen 209 C
2016 Hagelunds Önskedröm
2017 Streamside Beverley 223 C

FCPS Junior Cup
Rodun parhaalle nuorelle, lahjoittanut Suomen Connemarayhdistys ry 2000, jaetaan poninäyttelyssä
2000 Marshland Peat Boy
2001 Marshland Peat Boy
2002 Downhill Delight
2003 Eternal Amity 218 C
2004 Maplehill Blaithín 192 C-E
2005 Doyher Dragonfly
2006 Doyher Bay Boy 22 C
2007 Spring’s Aiofe
2008 Eachna Critan
2009 Streamside So Dear
2010 Fieldhill Bene Bettina
2011 Doyher Ruby Rose
2012 Cleos Fay Fenella
2013 Ruutanan Casper
2014 Ohana Frederico
2015 Ohana Gandalf Grey
2016 Eadrom Rose Aislinn
2017 Ohana Illusion

Ametist Trophy
Parhaalle 4-9 -vuotiaalle tammalle varsan kanssa tai ilman, lahjoittanut Merja Nurmi 2000, jaetaan poninäyttelyssä
2000 Downhill Dewdrop 122 C
2001 Coneridge Sunbeam 153 C
2002 Cluain Amfora 142 C
2003 Coneridge Caitriona 172 C
2004 Rockfield Scaramé 152 C
2005 Coneridge Caitriona 172 C
2006 Maplehill Cliona
2007 Tempelisa Lady Calista 194 C
2008 Lokson Aquelina 216 C-E
2009 Cluain Caoilhfionn 187 C
2010 Conerige Kathleen 226 C-E
2011 Vanity Fairy Siobhan 230 C
2012 Conerige Kathleen 226 C-E
2013 Caragh Emer 236 C
2014 Spring’s Aoife 261 C
2015 Doyher Ruby Rose 250 C
2016 Ohana Cornette 267 C
2017 Great Finn Amber 286 C

Aramara Audrey Greyn Malja
Parhaalle varsalliselle tammalle luokista IX, X, XI, lahjoittanut Tempelisa-talli 2000, Elisa Uusi-Heikkilä ja Tapani Numminen, jaetaan poninäyttelyssä
2000 Hagens Ulina 197 IC-E
2001 Hagelunds Joyride 134 C
2002 Caragh Elaine Aisling 125 C
2003 Hagens Olivia 157 IC
2004 Rockfield Scaramé 152 C
2005 Aramara Eliza 160 C
2006 Cluain Amfora 142 C
2007 Caragh Elaine Aisling 125 C
2008 Aramara Eliza 160 C
2009 Downhill Dewdrop 122 C
2010 Fieldhill Belinda Blue 200 C
2012 Streamside Beverley 223 C
2013 Aramara Eliza 160 C
2014 Lilian 199 IC
2015 Doyher Ruby Rose 250 C
2016 Ohana Cornette 267 C
2017 Streamside Beverley 223 C

Poninäyttelyn paras connemaravarsa
Poninäyttelyn parhaalle maitovarsalle lahjoittaneet Hägglund, Kallio, Ollikka 2004, jaetaan poninäyttelyssä
2004 Coneridge Kathleen 226 C-E
2005 Doyher Bay Boy 22 C
2006 Maplehill Eoin Elliot
2007 Caragh Ernine
2008 Rockfield Arctic Glow
2009 Marshland Prince
2010 Rockfield Eternity
2011 Symphatil Quality
2012 Bluewilds Daireann
2013 Slanté Galanté
2014 Reckless Liana
2015 Ohana Highest Hope
2016 Ohana Illusion
2017 Ohana Just Joy

Rytty Pytty
Kunniapalkinto näyttelyn parhaalle ruunikolle, lahjoittanut Henna Laaksonen 2014, jaetaan rotunäyttelyssä
2014 Vanity Padraigh 21 c
2016 Hagelunds Önskedröm

Hagelunds Joyride Ridden Trophy

Parhaalle connemaralle ratsastusluokassa, lahjoittanut Sanna Ollikka 2010, jaetaan vain rotunäyttelyssä
2010 Rockfield Honesty 219 C
2012 Dale Mountain Mist 17 C
2014 Dale Mountain Mist 17 C
2016 Dale Mountain Mist 17 C

Working Hunter Pony

Parhaalle ratsukolle working hunter ponyluokissa, lahjoittanut Zitherbay Ponies 2012, jaetaan working hunter pony kilpailuiden yhteydessä
2012 Downhill Dewdrop 122 C
2013 Edenwoods Cassiopeia Cashel 240 C
2014 Prinz Luca
2016 Edenwoods Cassiopeia Cashel 240 C

Cluain-palkinto

Vuoden aikana menestyneimmälle kasvattajalle näyttelytulosten perusteella, lahj. Jaana Malin, jaettu viimeisen kerran 2010
1995 Downhill – Sari Alhainen
1996 Annika Hägglund
1997 Coneridge – Mari Talvio
1998 Downhill – Sari Alhainen
1999 Caragh – Tuula Pyöriä
2000 Cluain – Jaana Malin
2001 Symphatil – Susanna Rahikainen
2002 Maplehill – Johanna Rummukainen
2003 Eternal – Miriikka Areva
2004 Maplehill – Johanna Rummukainen
2005 Aramara – Outi Talvi
2006 Maplehill – Johanna Rummukainen
2007 Maplehill – Johanna Rummukainen
2008 Rockfield – Merja ja Maj-Gret Nurmi
2009 Caragh – Tuula Pyöriä
2010 Caragh – Tuula Pyöriä

Vuoden kasvattaja-palkinto
Vuoden aikana menestyneimmälle kasvattajalle näyttely- sekä kisatulosten perusteella.
2011 Doyher – Nina Tiainen
2012 Coneridge – Mari Talvio
2013 Rockfield – Merja ja Maj-Gret Nurmi
2014 Annika Hägglund
2015 Aramara – Outi Talvi
2016 Annika Hägglund

Menestynein kilpaconnemara SRL:n valiomerkkipisteiden mukaan
1987 Tiger Star
1988 Tiger Star
1989 Gaelic Silver Mist 107 C
1990 Gaelic Silver Mist 107 C
1991 Gaelic Silver Mist 107 C
1992 Gaelic Silver Mist 107 C
1993 Gaelic Silver Mist 107 C
1994 Aramara Banshee Bell
1995 Mounette 48 C
1996 Mounette 48 C
1997 Mounette 48 C
1998 Mounette 48 C
1999 Smedagers Limerick
2000 Smedagers Limerick
2001 Big Brown
2002 Smedagers Limerick
2003 Smedagers Limerick
2004 Smedagers Limerick
2005 Avanti v. Graaf Janshof
2006 Park Benjamin
2007 Park Benjamin
2008 Goldbles v. Graaf Janshof
2009 Park Benjamin
2010 Park Benjamin
2011 Tullybeg Sarah 190 C
2012 Park Benjamin
2013 Floora’s Farfadet
2014 Park Benjamin
2015 Camellia 265 IC
2016 Banks Cadeau

Rockfield-palkinto
Laatuponikilpailun korkein connemaran pistekeskiarvo, lahj. Merja Nurmi , pokaali hävinnyt.
1997 –
1998 –
1999 Downhill Gipsy Magic
2000 Rockfield McBurney 13 C
2001 Rockfield Hazy Charm
2002 Rockfield Scatman
2003 Rockfield Scatman
2004 Doyher Troya 207 C
2005 Goldgnomish Laddie
2006 –
2007 Goldlover Laddie
2008 Spring’s Aoife
2009 Ohana Andromera
2010 Morning Liana
2011 Doyher Daedalus
2012 Goldrock Laddie
2013 KZE Lena

Eiris –palkinto
Laatuponikilpailun lupaavin 4-5 v. connemara irtohypytyksen, askellaji- ja estekokeen perusteella, lahj. Jaana Lallo
1996 Eiris Eimse
1997 –
1998 –
1999 Rockfield Scaramé 152 C
2000 Rockfield Hazy Charm
2001 Rockfield Hazy Charm
2002 ei osallistujia
2003 Valpu 205 C-E
2004 Doyher Troya 207 C
2005 Rockfield Scatman
2006 –
2007 Wii Empyreal Eddie
2008 –
2009 Ohana Andromera
2010 Rockfield Honesty 219 C
2011 Streamside So Dear
2012 Doyher Ruby Rose
2013 Aramara Ramses
2014
2015 Pirttirannan Etydi
2016 –